Sabır, sabır ya sabır....


Yoga Dergisi 20 Mart 2017

Yogada öğrenci olan arkadaşlarım bu konuyu eminim çok kez duyuyorlar kendi hocalarından, eğitmen olan arkadaşlarım da sık sık deneyimliyorlardır artık diye düşünüyorum. Ben bunu neden yapamıyorum ya da neden senin gibi düşünemiyorum?!!

Hoca da hep der ki sabır... Çok deneyimi olmayan veya belki de yeni başlayacak olanlar için biraz bilgi vereyim konuyla ilgili. Hani böyle çok artistik fotolar, ikiye üçe katlanılan videolar izliyorsunuz ya. İşte o bir dakika izlediğiniz görüntülerin, on saniye baktığınız fotoğrafların arkasında belki de yıllar, mattan kalkılmadan geçirilen saatler var. Ya da hikâyeler dinliyorsunuz hayatlarıyla ilgili bazen hocalarınızın, bazen de okuyorsunuz hayatlarında efsane gibi yaratımları olan kişileri. Biraz bile bu işle ilgilenenler ne demek istediğimi anladı, hiç ilgilenmeyenlerin de gözü korkuyor tabii böyle düşününce hele o hikâyeleri dinleyince. Kesin başlangıç sınıflarında herkes birbiriyle dalga geçiyordur diye düşünüp derslere katılmaktan korkan ya da özel ders alan arkadaşlarım var. Tabii ki bu da bir seçenek hiç sözüm yok ama şunu belirtmek isterim hepimizin kendisiyle olan bağı farklı, dünyayla olan bağı farklı, düşüncelerinin esnekliği farklı dolayısıyla bedeninin esnekliği farklı.

Gittiğim eğitimlerden birinde gözümün yarısını kapatacak kadar büyük bir arpacık çıkmıştı gözümde, ne dinlediğimi anlıyordum acıdan ne de gözümü açık tutabiliyordum. Bir çoğunun dediğine göre bedenimde bir şeyler şifalanıyordu ama ben bu şifalanma durumundan epey sıkılmış bir şekilde gidip hocama; yeter çok sıkıldım bu gözü nasıl normale döndürebilirim yardım et diye gittim ve bana söylediği tek cümle; ‘Sabırlı ol, tabii ki geçecek, sadece bunun içinden nasıl geçtiğini izle. Sen de biliyorsun bu acıdan ölmeyeceksin, sana fısıldadıklarını dinle’. O gün bu cevap çok kuru gelmişti ama şimdi anlıyorum neden bu cevabı verdiğini hocamın.

Kundalini yogaya ilk girdiği derste bir öğrencim sormuştu; ‘Siz kaç yıldır yapıyorsunuz yogayı ve hayatınız ne kadar değişti? Yoganın çok değiştirdiğini duyuyorum yani yoga yaparsam hayatımdaki sevdiklerim de değişecek mi ileride?’ Şimdi bir buçuk yıldır düzenli olarak pratiklerine devam ediyor ve benim gözlemlediğim hayatında sağlam köklü değişiklikler yaptı, sevdiklerini daha çok seviyor ve bir kısmı da kapıda bekliyor değişikliklerin görüyorum.

Yogada o ilk zamanlarda korktuğu durumların içinden geçmeyi, geçerken bu değişimi nasıl karşılayacağını öğreniyorsun. Yogada sihirli bir şeyler olduğunu düşünüyor insan tabii o kadar efsane hikâye dinleyince haklı olarak. Evet, yoga yaparken karşılaştığın çok sihir var bu doğru; yanlış olan, sihir yogadan gelmiyor sen yaratıyorsun bunu, yapabilecek yanlarını keşfediyorsun. Bugüne kadar hayal edip içine bir türlü yerleşemediğin o sihirli kutudan bir sürü yaratıyorsun. Yaratımı anlıyorsun; hayal edip istemeyi, oldurmayı ve sonra sonsuz bir özgüvenle, bazen de deli gibi korkarak ama yeniden yaratabilmek için yine bırakarak. Bu arada eğitmen olmayı, öğrendiklerini paylaşmak için eğitimlere katılmayı düşünen birçok arkadaşıma nereden baktığına göre iyi ya da kötü gelebilecek bir haberim var; hiçbir eğitmenlik eğitiminin tamamında dersleri nasıl vereceğiniz, pedagoji, psikoloji, iletişim vs. anlatılmıyor. Kimse gelip senin yanlışlarını doğruya çevirmiyor. Kendi içinde aldığın yolu uzatıyorsun, o yoldaki yönlendirme tabelalarını kaldırıyorsun, kontrol mekanizman bir güzel sallanıyor hatta alt üst oluyor, bir olaya belki iki açıdan bakabilirken yirmi iki tane daha bakış açısı olabileceğini anlıyorsun.

Sinir sisteminin güçlenebileceğine emin gidiyorsun eğitime çünkü hocalarına bakıyorsun tamam süper onlar sakinse ben de kesin olurum diye düşünüyorsun ama dönüşte bir bakıyorsun hala trafikte deli gibi sinirlenip, annen yemeğe istediğin baharatı koymadı diye coşuyor ya da sevgilinin telefonu hala büyük bir kıskançlıkla karıştırmak mubahtır anlayışında kalıp kendi telefonunu da hala iç çamaşırında saklıyorsun. Ne güzel de koşulsuz yargısız sevgiye, akışa geçmeye karar vermiştin eğitimin son gününde, dünyanın en doğru öğretisini sana şırıngayla enjekte etmişlerdi o kadar para verdin sonuçta. Öğrenciliğinin daha ilk gününde hocan söylemişti hâlbuki SABIR, bu öğrencilik ölene kadar bitmeyecek tüm istediğin değişimler için kendine zaman vermeyi sabretmeyi öğrenmelisin diye.

200 saatte sabretmeyi öğrenmeye çalışıyorsun, 500 saatte de, bazen olmuyor bir sürü öğrendiğin şeyi hayata geçiremiyorsun. Zannediyorsun ki aldığım eğitimlerde olacağım, geleceğim bir nokta var acil oraya gelmem lazım, o eğitim bitiyor diğerine koşuyorsun, diplomalar, sertifikalar. Yogada doçent olma sınavı olsa full çekersin bu kadar bilgiyle ama bir öğrenci derste sana bir soru soruyor para verip satın aldığın bütün Phd bir anda çöp. Haydaa o kadar ‘geliştirdin’ hâlbuki kendini bir öğrenci seni derste sıkıştırdı diye bütün ulviliğin gitti birden. Kendine inanmak ve bu inancı doğrulamayan şeyler olduğunda kendine sabır göstermek her zaman yapabildiğimiz bir şey değil. Ama şu an olduğunuz kişiyle yaratmaya çalıştığınız kişi her zaman aynı olmayacak. Evet, bu açığı ne kadar kapatırsanız o kadar ışıldayacak, kendi gerçeğinizi yaşayacaksınız doğru.

Peki iş böyle olmadığında da ışıldayabilmek yani hata yaptığınızda da kendine küçük bir çocuğa sarılır gibi sarılabilmeyi ne kadar başarabiliyorsunuz? İşte o yıllarca öğrene öğrene, yaza yaza sayfalara sığdıramadığımız tez konusu. İçinizdeki neyse dışınıza yansıyan da o ve her öğrendiğiniz o içinizdeki dönüşüm butonuna temas edemeyebilir ama emin olun ki attığınız her tohumla sabırla ilgilendiğinizde o tohum bir gün toprağın üstüne çıkar ve filizlenir. Bu konuyu bıraksan sabaha kadar yazarım, konuşurum hatta konuşmak isteyen herkese de her zaman açığım ama şimdilik çok güzel bir Yogi Bhajan bakış açısıyla mola veriyorum: ‘ Eylemlerinizdeki bilgeliğinize ve iyiliğinize olan inancınıza sahip çıkın’

Serap Bora Yüksel


Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri