Detokslara Gelesin :)


Bir süredir psikolojik olarak bir eğitime hazırlanıyorum, Kundalini Yoga'nın eğitmen yetiştirme eğitimi (Level 2). Günlük pratiklerime eklediğim yeni meditasyon ve nefes çalışmalarıyla zihinsel olarak da bu süreci tadını çıkara çıkara yaşamak istiyorum derken, fiziksel olarak da hazırlansam iyi ederim deyip bir hevesle eğitimlerde bol bol tükettiğimiz detoks etkisi çok yüksek bir yemeği hatırladım; kitchari.

Eğitimlerde hergün yediğimiz için ve içinde tuzu da biraz eksik olduğu için üzerinden geçen zamana rağmen pek de özlememiş olduğumu düşünerek kendi kitcharimi birkaç nefis dokunuşla sanki daha güzel yapabilirim diye düşündüm ve ilk denemede tutturmuş olmanın verdiği tarifsiz zafer duygusuyla sizlerle paylaşıyorum.*

Ekleme çıkarmalarla onlarca çeşit kitchari tarifinden birini de siz yapabilirsiniz.

Gerekli malzemeler;

Maş fasulyesi 1çay bardağı

Basmati pirinci 1 su bardağı

Sarı mercimek 1 çay bardağı

Kabak 1 adet

Soğan 1 adet

Sarımsak 4 diş

Havuç 1 adet

Zencefil

Zerdeçal

Kimyon

Pul biber

Hardal

Chia tohumu

Ghee (tereyağ veya zeytinyağı da olur)

Maş fasulyesini ister bir gece önceden ıslatın ya da isterseniz benim yaptığım gibi iki saat suda bekletip, sonra yarım saat haşlayabilirsiniz.

Tencereye yağı, soğan, sarımsak ve zencefili koyup biraz kavurun. Üzerine baharatları ekleyin. Çok kavurmadan hemen diğer sebzeleri de ekleyip bir süre karıştırın.

Üzerine maş fasulyesi, pirinç ve mercimeği de ekleyip kısa bir süre daha ateşte tutun ve üzerine kıvamını nasıl istiyorsanız o kadar su ekleyin. Ben çok acıkmışım o yüzden pilavdan hallice bir kıvamı var ama siz isterseniz daha fazla su ekleyebilirsiniz. 20-25 dk. ocakta kalması yeterli, afiyet olsun yarasın :)

*Zencefil olayını abartmayın, dudaklarınızdan alevler çıkıyormuş gibi hissediyorsunuz sonra :))

#kitchari #kiçari #yogikbeslenme #vegan #sağlık #sağlıklıyaşam

Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri