Zihinle Anlaşmaya Varmak ve Bir Nefes Çalışması


Yogada şavasana (derin dinlenme) kısmında denir ki; 'kapat gözlerini sadece izle, hiçbir şey yapmadan sadece orada olarak'.

Ben ilk yoga derslerine gitmeye başladığımda olan hep şuydu; gözlerimi kapatıyorum ve hooooppp düşünceler, kişiler, planlar hoşgeldiler. Gerçekten neredeyse gözümü açtığımda daha az uyaran vardı diyebilirim etrafımda.

Bir ben vardır benden içerinin bendeki versiyonu bir dönem çok acı verdi yalan yok. Neyseki devam etmeye çok niyetliydim. Hoşuma da gitti acı çekmeye bu kadar alışmış bedenime farklı numaralarla acı çektirmek.

Anlayacağınız ben acı çekmeye bu kadar niyetli olduğum için yogada da kendime uygun alanı yaratmıştım. Tabii ki bu benim yolumdu, daha kolayı varken ben görmek istemedim çoğu zaman. Başarı için çokkk çalışmak LAZIM dı benim düşünceme göre. Hiçbir şey öyle hemen KOLAY benim olmazdı, BASİT nasıl güzel olabilirdi ki?

Karşımda hocam bana 'yaratım aslında düşündüğünüzden daha kolay, bir kişi isterse dünya bile değişir' derken ben içimden 'oooldu o zaman' diyordum. Meğer hocam ne kada

r haklıymış, gerçekten bazen düşündüklerimi hiçbir çaba sarfetmeden, akışına bırakarak yarattığımda, bazen de 'zihnimi aradan çıkardığımda' anladım. Bu benim seçtiğim uzun olan yoldu, size bir nefes kadar yakın olan kısa yoldan bahsedeceğim kısaca. Kısa, kolay ve etkili. Zihinle bazen anlaşmaya varabilmek hatta bazen onu biraz kenara alıp dinlendirmenin bir çalışması bu.

Zihin; sonsuzluk ve ben arasındaki bağlantıdır ve sınırları yoktur. Yani zihin sizin hizmetçinizdir. Zihin sizin yöneticiniz olmaya başladıysa artık pek şansınız yoktur. Yogadaki esas temel kendi zihnini tanımaktır. Normalde bu meditasyondan 2 dakika sonra sıkılmış hissedebilirsiniz, birçok meditasyonda olabileceği gibi. Çünkü zihin yakalanmış olmak istemez. O sallanmak ister. Sadece sonuna kadar devam etmeye çalışın, sonunda hissettiklerinizi bir süre uzanarak sanki dışardan birini izler gibi izleyin.

Sağ burun deliğini baş parmakla kapayıp sol burun deliğinden nefes alın. Ağızdan tüm nefesi boşaltın. Tüm çalışma bu. Bunu yaparken gözleriniz kapalı olsun ve nefeslerinize odaklanın. Bitirirken; derin nefes alıp, iki elin parmaklarını birbirine geçirin ve başın üzerine kaldırın. Avuç içleri yukarı dönük olsun. Nefesinizi 10-15 sn. tutun. Tamamen nefesi boşaltın ve rahatlayın.


Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri