Neden Meditasyon Yapılmalı?


26 / 07 / 2016

Dr. Deepak Chopra

Yaşamımızın çoğu ayık zamanında aklımız sürekli bir iç dialog içerisindedir, bu dialog içerisinde anlam ve duygu birlikteliği bir düşünce diğer bir düşünceyi çağrıştırıyor. Azıcık bir müzik duyarız ve aniden o şarkıyı ilk defa eski bir sevgiliyle dinlediğimizi hatırlarız, o ilişkinin nasıl bittiğini anarız.

Bu ilişkinin sonu için hala duygusal bir acı hissediyorsak bu duygular tekrar orataya çıkabilir. Aklımız ise böylece eleştiri, kendine karşı acıma, ve gelecek ile ilgili kaygı hissetmeye yönelebilir.

Gün boyunca aklımız işimiz, sağlığımız, mali durumumuz, ailemiz ve ya dükkanda çalışanın bize verdiği değişik bakış hakkında hikayeler uydurur. Çoğu zaman aklımızdaki film müziğinin bilincinde bile değiliz ancak bu aynı zamanda hayatımızın en büyük stres kaynağıdır.

Her ne kadar aklımız hayat dolu hikaye yaratma kabiliyetine sahipse bile, Nörologların deyimiyle aklımızın olumsuzluk önyargısı var, bu ise olumsuz deneyimlere olumlu deneyimlerden daha fazla odaklanma eğilimidir. Olumsuzluk önyargısı milyon yıllar once hayatta kalma iç güdüsüyle ortaya çıkmıştır, çünkü atalarımız olabilecek tehlikelere karşı daha dikkatli davranmaları gerekiyordu. Yemeğin tadını çıkartmak veya Paleolitik Dönemi gün batımını izlemek değerli dikkat olanağını boşa kullanma olarak görülür, böylece de atalarımız olabilecek tehlikelere karşı korumasız kalacaklardı.Hayatta kalıp bu genleri aktarıcak olan kişiler sürekli tehlike için tetikteydiler. Onların mirası, temel dikkati olumsuz deneyimlerine yönelten bir beyindir, ve beynin eğilimi sürekli koşullu düşünme düzeninde takılı kalma, sürekli anksiyete, depresyon ve kısıtlama gibi düşüncelere tekrar ve tekrar geri dönmektir.

Meditasyonun Şifasal Faydaları

Meditasyon, beynin negatif önyargılarını yenmek için, birikmiş stresi bırakmak için, ve olumlu deneyimler ve iyi niyetler beslemek için, şimdiki zamanın huzurunu şimdiki farkındalık ile tatman için en iyi yöntemlerden biridir. Bir derya araştırmaya göre düzenli meditasyon rutini akli ve fiziksel sağlığınız için birden fazla fayda gösteriyor, bunlara dahil:

• Kan basıncının ve hipertansiyonun düşmesi

• Azalmış kolesterol seviyesi

• ‘Stres hormonlarının’ üretiminin azalması, buna dahil olarak da kortisol ve adrenalin azalması

• Oksijenin vücud tarafından daha verimli kullanılması

• Yaşlanmayı geciktiren hormon DHEA’nın üretimi çoğalması

• Bağışıklığın artması

• Anksiyete, depresyon ve insomni azalması

Meditasyonun vücuda, zihne ve ruha faydalarını biraz daha yakından görelim.

Meditasyon Stres ve Moral Yıkıntısını Azaltır

Kronik, yönetilmeyen stres insanı hasta ve hızlı yaşlandırır. Bir çok araştırmanın da ulaştığı sonuca göre, ertelenen stres kan basıncının yükselmesine, kalp hastalıklarına, mide ülserine, otoimmun hastalıklarına, anksiete, kanser, insomni, kronik yorgunlur, obesite, depresyon ve hızlandırılmış yaşlılığa yol açar.

Meditasyon yaparken, vücudunuz stres bırakır ve kaç-kavga et etkisini tersine dönderir – bu eskilerden kalan içgüdü bizim ya algılanan tehlikeden kaçmamızı ya da kavga etmemizi söyler. Kısa dönem koruma mekanizması olarak işlev gören kaç-kavga et etkisi vücudumuzun kalp hızının artmasına, kanımızdaki şeker oranın yükselmesine, bağışıklık sistemimizi bastırmamıza, insülin üretimini azaltmasına, stress hormonlarımızın adrenalin ve kortisol üretmesine, ve sindirim organlarımıza giden kanın azaltılmasına neden olur. Bu reaksiyonların hepsi vücudumuzun dikkatini toplayıp ya hızlıca kaçmak için ya da kalıp kavga etmek içindir. Bunu okuyan çoğu insanın günlük bu tehditleri vücuduna algılamasa da, çoğunluğu uzun süre ertelenmiş kaç-kavga et etkisindedir. Bu ise trafik, eşinden alınan yargı, ve ya anlaşmazlık gibi etkenlere karşı stres oluşmasına neden olur.

Düzenli meditasyon yapmak birikmiş stresi dağıtır ve huzur verici bir uyanıklığı besler. Meditasyonun stresi rahatlatmasına ve iç huzuru teşvik etmesine dair birden fazla ilgi uyandıran araştırma vardır. Örneğin, Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine Journal da yayımlanan bir 2011 araştırmada tam zamanlı çalışanın haftada bir kaç saat farkındalık meditasyonu yaptığında iş stresinde, anskiyetede ve depresif ruh halinde belirgin bir azalma olduğunu söylüyorlar.


Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri