Bireysel Cennet Rüyası


Hiç okudunuz mu bilmiyorum ama mutlaka bir yerlerde tesadüfen de olsa denk gelmişsinizdir. Dört tane anlaşmadan bahsediyor dünyaca ünlü şaman Don Miguel Ruiz. Eğer bu dört anlaşmayı hayatınızda uygulamaya başlayabilirseniz cehennem dramasının gözünüzün önünden kaybolacağına tanık olacağınızı söylüyor. O rüyanın içinde yaşamak yerine kendinize ait yeni bir rüya yaratacaksınız. Bireysel cennet rüyanızı.

Birinci anlaşma; Kullandığınız sözcükleri özenle seçin! Dört anlaşmanın en önemlisidir ve uygulaması en zor olanıdır. Söz, insan olarak sahip olduğunuz en güçlü araçtır; söz büyü aracıdır. Ama iki yanı keskin kılıç gibi, sözünüz en güçlü rüyayı da yaratabilir, etrafınızdaki herşeyi de yok edebilir. Düşünmekte kullandığınız sözlerle yaşamınızdaki olayları yaratırsınız.

İkinci anlaşma; Hiçbirşeyi kişisel algılamayın! Çünkü kişisel algıladığınızda hiçbirşey uğruna kendinizi acı çekmeye mahrum edersiniz. İnsanları kişisel algılamadan gerçekte oldukları gibi görebilmeyi başardığınızda, asla onların söylediği ya da yaptığı şeylerden incinmeyiz. Acı çekme bağımlılığı, uygulamalı bir anlaşmadan başka birşey değildir.

Üçüncü anlaşma; Varsayımda bulunmayın! Varsayımlarda bulunmanın problemi, varsayımlarımızın gerçek olduğuna inanmamızdır. Varsayımlarda bulunuruz, yanlış anlarız, kişisel algılarız ve hiç yoktan koskoca bir drama yaratırız. Sadece varsayımlarımızla ve kişisel algılamalarımızla çok miktarda duygusal zehir yaratırız., çünkü genellikle varsayımlarımızla ilgili dedikodulara başlarız.

Dördüncü anlaşma; Daima yapabildiğinin en iyisini yap! Bu anlaşma, diğer üç anlaşmanın kalıcı alışkanlığa dönüşmesini sağlayan anlaşmadır. Dördüncü anlaşma, ilk üç anlaşmanın aksiyonudur. Herşey canlıdır ve her an değişim halindendir. Bu nedenle 'en iyiniz' bazen yüksek kaliteli olacaktır., bazen o kadar iyi olmayacaktır. Yapabildiğinizin en iyisini yapmakla, yaşamı dolu dolu ve yoğun yaşarsınız. Örneğin çoğu insan, her gün sadece maaş alacağı günün uğruna işe gider. Mümkün olduğunca az iş yaparak daha çok ödül alma peşinde olduğunuzda işler gitgide zorlaşır ve yapabileceğinizin en iyisini yapma hazzını asla yaşamazsınız. Yapabildiğinizin en iyisini yapmak size iş olarak gelmez.


Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri