Yargılar ve Gerçek Arasındaki Fark


Ne korkunç birşey bu!

Şeyleri korkunç yapan insan beynidir.

Dünyada korkunç olan birşey yoktur. Bu kelime bir insanın herhangi bir konuda yargısıdır yalnızca.

Hoşlanmadığın şeyleri, korkunç olarak etiketlemenin, zihnini olmuş bir olay konusunda korku ile kısıtlamak gibi yararsız bir sonucu vardır.

Beğenmediğin olayları, hırsızlığı, yolsuzluğu veya bir kazayı olurken görebilir ve onlardan ders alırsın.

Unutma! Dünya olayları değerlendirmez, onlar dünyanın birer parçasıdırlar. Olayları istediğin gibi değerlendirmen sorun yaratmaz. Yeter ki bu, kendini sömürmene neden olmasın. Fakat birşeyleri korkunç olarak tanımlamak, korkuyu davet edeceğinden elini kolunu bağlayacaktır. Hele olay senin başına gelmişse, diğer insanların da aynı türden yaklaşımları yüzünden daha da sömürülürsün.

Yargılar, içinde bulunduğun anda zevkini engelliyorlarsa veya onları kendini köstekler davranış kalıplarına bahane olarak kullanıyorsan sömürü aracıdırlar. Sömürmeyen ve hoşa giden, gerçek hakkındaki yargılar zarar vermezler fakat bunların gerçek değil yargı olduğunun farkında olman gereklidir.

Örneğin; dünyanın veya daha basitçe bir çiçeğin güzel olduğunu söylemek ve bundan zevk almak gerçek hakkında yargıda bulunmanın zevkli bir yoludur.

Yaşamda karşılaşılabilecek gerçekleri zevkli şeyler olarak yargılamak kesinlikle sömürücü olmayacaktır ama bu yargılar hareket kabiliyetini sınırlar, gerçekten kopmana, kendi sorunlarından dolayı başkalarını veya dünyayı suçlamana sebep olursa, meydan okunmalı ve ortadan kaldırılmalıdırlar.

Wayne W. Dyer

#yargılar #farkındalık #evren

Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri