Meyveli Jöle Tatlısı


Ben tatlısız bir hayat düşünemeyen insanlardanım. Ve dürüst olmak gerekirse, tatlı aşığı bir vegan olarak yumurta, şeker ve sütten oluşan tatlı dünyasında hayatta kalmak, işin en emek isteyen kısmıydı.

“Diyet Kişisel Bir Tercihtir” yazımda da bahsettiğim gibi, damak lezzetimin “yoksunluk hissi çekmeden” veganlığa adapte olabilmesi için gereken emeği sabırla verdim. Çünkü biliyorum ki, her değişim süreç ister.

Öte yandan bence hiç bir koşulda değişmeyen tek şey, hazırlaması pratik tatlıların hayat kurtarıcı olması. O yüzden ben de en pratikten başlamayı tercih ettim ve taze mevsim meyveleri ile hazırlanan ve her mevsim keyifle yenebilecek bir tatlı ile başladım.

İçindekiler

  • 2 bardak küp küp doğranmış mevsim meyvesi

  • 4 bardak taze sıkılmış veya organik (şeker ilavesiz) elma suyu

  • 4 yemek kaşığı “agar”, eğer pul şeklindeyse (4 çay kaşığı “agar”, eğer toz şeklindeyse)

  • Bir çimdik deniz tuzu

Bütün malzemeleri bir tencereye koyup kaynamaya başlayana kadar karıştırıyorum. Kaynadıktan sonra altını kısıp, karışım şeffaf olana kadar, yani yaklaşık 2-3 dakika civarı, arada bir karıştırarak pişiriyorum. Daha sonra altını kapatıp, meyveli jöleyi küçük servis kaselerine döküyorum. Yaklaşık yarım saat – 45 dakika dışarıda soğumaya bıraktıktan sonra buzdolabına kaldırıyorum. Ve sonrasında da canım ne zaman tatlı isterse hemen bir tane alıp yiyorum.

Meyveli jöleyi taze meyve yerine kuru meyve ile yapmak istersem, onları da tencerede tarifteki gibi pişiriyorum. Ancak, kavun, karpuz, dut, çilek, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi yaz meyveleri ile yapacaksam, onları tencerede pişirmeden direkt servis kaselerine koyuyorum ve üzerine pişirdiğim karışımı döküyorum.

Eğer taze sıkılmış elma suyu kullanacaksam, mevsimine göre elmaların tadı bazen biraz mayhoş oluyor. O zaman içerisine çok az akçaağaç şurubu ekliyorum. Eğer organik (şeker ilavesiz) elma suyu kullanacaksam, bazen elma suyunun tadını azaltmak istiyorum ve o zaman da 2 bardak elma suyu ile 2 bardak içme suyunu karıştırıyorum.

Daha önce duymamışsanız, Vikipedi Agar’ı su yosunlarından elde edilen bir tür jelatin şeklinde tanımlamış. Kelime olarak Malayca "jel" anlamına gelen "agar-agar" kelimesinden gelen Agar, çorba, dondurma ve jöleli yiyeceklerde kıvam artırıcı olarak kullanılıyor.

Eğer vegan tatlılar yapmak niyetindeyseniz, özellikle agar’ı edinmenizi ve sürekli elinizin altında bulundurmanızı tavsiye ederim. Yani, en azından ben öyle yapıyorum.

Son olarak, “Neden bir çimdik tuz?” derseniz, en basit açıklama olarak şunu söyleyebilirim: tatlıların içine eklenen tuz sayesinde, ağzımızın içindeki “tatlıyı algılama sensörleri” onları daha tatlı olarak algılamamızı sağlıyormuş.

Afiyet olsun.

#bedendekisifa #glutensizyaşam #sağlıklıyaşam #sağlık #vegan

Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri