Anda kalabilmek için bir meditasyon

Şehir kalabalığından gürültüsünden uzaktayken farkettiğim birşey oldu. Telaşlı insan sayısı o kadar az ki, sadece gelen müşteriyi ağırlamaya çalışan yetkililer zaman zaman tedirgin ama en tedirgin çalışan bile belki şehirde kendini rahat zanneden birçok insandan daha rahat. Oralarda yapılan meditasyonların tadı da bir başka oluyor tabii.Yine de hepimizin dağlara çıkıp, deniz kenarı sahil kasabasına yerleştiği bir dünya hayal etmiyorum, karmaşık da olsa şehirde kendimizde keşfedeceğimiz o kadar çok şey var ki. Birçok kişi yogayı ilaç gibi düşünüyor olabilir. Hop sabah bir tablet yutuyorsun sonra bütün gün Alice harikalar diyarında.

Maalesef öyle bir dünyası yok yoganın başlamadan önce ben de öyle düşünmüş olsam da. Yaparken yaşadığın frekansı bittikten sonra da yaratmaya çalışmak, yavaşlayıp ne yaşadığını gözlemlek, hatırlamak ve kendine verdiğin emeği sık sık tazelemek gerekiyor.

Dün gece makyaj temizleyicisi diye elimi attığım el kremini yüzüme sürdükten sonra farkettim bunu tekrar. Çok uzaklarda yakaladım birden kendimi, bir sürü şey düşünüyordum. Yaşadığın güzel bir duygunun frekansının sonsuza dek süreceğini düşünmek ergenlik çağında yaşadığımız aşklar için geçerliydi belki, zamanla öğrendik ki her duyguyu devam ettirebilmek mümkün ama titreşimsel olarak o duygunun hakkını vermek gerek. Şimdiye dönebilmek, kendimi yakalamak ve bu anın neşesini hissedebilmek için ne yapabilirim diye kısa bir düşündükten sonra yaptığım meditasyonu mantrasıyla birlikte aşağıda paylaşıyorum. Meditasyon nasıl yapılır diyenlere de gelsin.

Rahat pozisyonda yere oturun, mümkünse bağdaş kurma pozisyonunda. Omurganız dik olsun. Çene yere paralel (omurgayı dikleştirmek için çeneyi hafifçe vücuda doğru çekebilirsiniz). Gözler kapalı ve iki kaşın ortasındaki kısıma odaklı (üçüncü göz de denir sezgilerimizin merkezidir). Sağ elinizin dört parmağını (başparmak hariç) sol bileğinizin nabzına düz bir çizgide yerleştirin. Her bir parmak nabzı hissetsin. Her kalp atışını hissettiğinizde içinizden SAT NAM diye tekrarlayın, bu mantranın anlamı 'gerçek benim sonsuz kimliğimdir' demektir. Mantralar tekrarlanan seslerdir ve bilinçaltı blokajlarını çözmek için kullanılır. Bu meditasyonu 11 dakika yapmanız öneriliyor fakat ben o kadar süre sakince oturamam diyenler 5 veya 7 dakikayla başlayabilirsiniz. Daha net ve odaklı bir zihin için, anı yakalamak ve konsantrasyonu güçlendirmek için, sakinleşmek için, ve o an hayatınızda yaratmak istediğiniz her neyse onu hissedebilmek için bu meditasyonu yapabilirsiniz.

*Hamileler için uygundur.

#andaolmak #farkındalık #evren #değerlilik #meditasyon #mudra #kundaliniyoga #yoga #sağlıklıyaşam #şifa

Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri