Elmalı-Tarçınlı Pirinç ve Yulaf Lapası

Vegan olduğum ilk zamanlarda sabah kahvaltılarının en zorlayıcı öğünüm olduğunu fark ettim. Klasik Türk kahvaltılarından alıştığım “lezzet şöleni” veya “bari bir yumurta kırayım” alternatifim de olmadığı için çok zorlandığımı hatırlıyorum. Zorlu geçen bir kaç günden sonra internette tarifler araştırmaya başladım. Bulduğum tarifler üzerinde çalışarak ve pek çok alternatif tarifi harmanlayarak, en sonunda kendi damak zevkime uyacak sabah kahvaltıları hazırlamayı öğrendim.

O süreçteki deneyimlerimden yola çıkarak, kendi damak zevkinize ulaşmak için çeşitli tarifleri denemenizi ve size en uygun tarifi KENDİNİZİN yaratmasını tavsiye ederim. Bu hem keyifli, hem de oldukça eğlenceli bir yol. Unutmayın ki, vegan veya vejeteryan olduğunuzda damak lezzetiniz değişmeye başladığı için, başlarda zorlanabilirsiniz. Bu zorlanma “yenmeyenler listesi”nden değil, sizin artık farklı bir beslenme düzeni oluşturmak istemenizden dolayı damağınızın da eski lezzet alışkanlıklarından vazgeçiyor olması yüzündendir. Her değişim, süreç ister.

Siz de benim gibi, vegan/vejeteryan olduktan sonra dengeli beslenmeye daha fazla önem vermeye başlamış olabilirsiniz. Dengeli beslenme söz konusu olduğunda, pek çok kaynaktan da öğrendiğim kadarıyla, kahverengi pirinç (brown rice) oldukça önemli yer kaplıyor. Size de kahverengi pirinci araştırmanızı ve diyetinize katmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca, pek çok organik marketin demirbaşı olması da işinizi kolaylaştıracaktır.

Kahverengi pirinç konusunda araştırma yaparken içerisindeki mineral, protein, yağ, karbohidrat (kompleks şeker) ve su dengesinin bizlerin ihtiyaç duyduğu miktarda ve oranda olduğunu keşfettim. Bildiğimiz gibi, kompleks şeker tüketimi beynimizin daha sağlıklı çalışması ve kan şekerimizin düzenlenmesi için çok önemli. Hele bir de hastalıklara karşı daha güçlü olmak istiyorsak, bağışıklık sistemimiz için kompleks şeker içeren tahıllların tüketimine ağırlık verip, basit – işlenmiş – şeker tüketiminden kaçınmamız kendimizi daha sağlıklı hissetmemizi sağlar.

Bazen sabahları kahvaltıda meyveli bir şeyler yemeyi sevdiğim için, bu tariften çok sık yararlanıyorum.

Elmalı - Tarçınlı Pirinç ve Yulaf Lapası

 • 2 bardak pişmiş kısa veya orta taneli kahverengi pirinç

 • ½ bardak yulaf

 • 3 bardak soğuk su veya badem sütü (şekersiz)

 • 1/3 bardak kuru elma, suda bekletilmiş ve orta büyüklükte doğranmış

 • 1 Yemek Kaşığı akçaağaç şurubu

 • ½ Çay Kaşığı tarçın

 • Piştikten sonra üzerine koymak için ceviz veya fındık (ufak parçalar halinde)

Kuruyemiş dışındaki tüm malzemeleri tencereye koyup kaynama noktasına geldiğinde altını kısıyorum. Sonrasında 10-15 dakika boyunca veya pirinç ve yulaf yumuşak ve kremamsı bir kıvama gelene kadar en kısık ateşte pişiriyorum. Bütün bunları yaparken arada bir karıştırmayı unutmayın.

Lapamız hazır olduğunda, üzerine kuruyemişi ekleyerek, ister sıcak ister soğuk servis edebilirsiniz.

Bazen tarifimde değişiklikler yapabiliyorum. Mesela, badem sütünün kattığı kremamsı kıvam ve hafif aromalı tad yerine, taze sıkılmış elma suyu kullanarak daha az kremamsı kıvam ve daha fazla aromalı olanı tercih edebiliyorum. Eğer elma suyu kullandıysam, içerisine kuru elma yerine kuru üzüm veya kuru dut koyuyorum.

Akçaağaç şurubu ve tarçın tadının baskın olmasını sevdiğim için, genelde fazla kullanırım, ama siz kendi damak zevkinize göre de ayarlayabilirsiniz.

Başlarda bu tarifi hazırlamak için kahverengi pirincin pişirilmiş olması beni biraz zorlamıştı. Ancak zaman içerisinde kahverengi pirinç beslenme düzenimin önemli bir parçası haline geldiği için, sürekli elimin altında hazır bulundurmaya alıştım.

Burada kahverengi pirinç pişirme tarifini de hatırlatmam işinize yarayabilir.

Kahverengi Pirinç Nasıl Pişilir?

 • Kahverengi pirinç, suyu temiz olana kadar yıkanır.

 • Normal tencerede pişilecek ise 1’e 2 oranında, düdüklü tencerede pişirilecek ise 1’e 1,5 oranında suda yaklaşık 7 – 8 saat bekletilir.

 • Bekletildiği su ile, bir tutam deniz tuzu da eklenerek yüksek ateşte kaynama noktasına getirilir.

 • Kaynadıktan sonra altı kısılıp, en kısık ateşte bütün suyunu çekene kadar pişirilir (tencerede yaklaşık 25-30 dakika, düdüklüde yaklaşık 20-25 dakika).

Afiyet olsun :)

#bedendekisifa #glutensizyaşam #sağlık #sağlıklıyaşam #vegan #şifa #seçimler #yogikbeslenme

Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
 • Google+ Temiz Gri
 • LinkedIn temiz gri
 • Pinterest Temiz Gri
 • Instagram Temiz Gri
 • Twitter Temiz Gri
 • Facebook Temiz Gri