Diyet Kişisel Bir Tercihtir

Hayatımıza hangi diyeti entegre edeceğimiz tamamiyle kendi kişisel tercihimizdir; vegan, vejeteryan, pesketeryan, ayurveda, makrobiyotik, bilindik batı diyeti, türk mutfağı, adına her ne derseniz deyin. Ancak şunu hiç düşündümüz mü: Bu kişisel tercih ne zaman gerçekten kişisel tercih olmaktadır?

15 yaşımdan vegan oluncaya kadar, yani yaklaşık 21 yıl boyunca uyguladığım diyeti çeşitli kereler değiştirdim: hayvansal protein diyeti, pesketeryan, vejeteryan, bilindik batı diyeti, az-ye-çok-spor-yap diyeti, akşam-su-iç-yat diyeti, ve böyle daha niceleri. Hiç biri hayat tarzım olamadı, çünkü “diyetime ait olmak” yerine her zaman ilk ve tek odağım zayıf kalabilmekte oldu.

Vegan olduktan sonra anladım ki, benim sürekli diyet değiştirmemin sebebi aslında YOKSUNLUK hissi olmuş. Diyetime ait olamamaktan ötürü yediklerimin çeşitliliğine, rengine, kendi içerisindeki oranlarına ve mevsim ve yaşadığım yer ile olan dengesine dikkat etmeyip, sadece ve sadece aynada nasıl göründüğümle ilgilenmişim. Bu kısıtlı yaklaşımım da diyetimin kişisel tercihim ve dolayısiyle de hayat tarzım olmasını engellemiş.

Vegan diyetine gün-bir’den itibaren ait olduğumu rahatlıkla söyleyebilirim, çünkü bu diyet benim kişisel tercihimdi. Nasıl mı oldu bu? Çünkü vegan diyetini tercih etmek için bir nedenim vardı. Benim için bu neden tesadüfen duygusal oldu, ama bu bir başkası için tamamiyle bilinçli bir tercih de olabilir.

İki buçuk yıl sonrasında sanki hayatım boyunca hep vegan yaşamışım gibi hissediyorum. Bu benim için bir hayat tarzı ve her geçen gün içerisinde biraz daha derinleştiğim dinamik bir hobi haline geldi. “Ay bu veganlık çok zor iş!”, “Ay eskilerden şu yemek olsa da yesem, çok özledim !” veya “Aman bu sefer vegana falan takılmayayım, ne bulduysam onu yiyeyim…” gibi hallerim asla olmadı, çünkü diyetimde YOKSUNLUK hissi yaşamıyorum.

Açıkçası ben sadece bir vegan değil, “Ne yemeliyim?” sorusuna cevap bulmuş ve makrobiyotik-vegan olmayı tercih etmiş biriyim.

Peki ya siz neyi tercih ediyorsunuz..

#farkındalık #sağlık #sağlıklıyaşam #seçimler #vegan

Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri