Benim Yolculuğum


1999 yılında ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünden mezun olduğumda, biri bana ileride vegan,kundalini yoga hocası, makrobiyotik beslenme danışmanı olacağımı ve hatta Almanya’da yaşayacağımı söyleseydi, muhtemelen güler geçerdim. Çünkü o zamanlarda hayata bakışım, o zamanlardaki diyetim (!) ve eğitimim sebebiyle, oldukça statik ve “normal koşullar altında” yaşamaya koşullanmış durumdaydı.

Ancak geçen yıllarla birlikte, özellikle 35’i devirdikten sonra, hayata bakışım ve kendimden beklediklerim oldukça değişti. Değişimimin ilk basamağı 2013 yılı Ocak ayında bir anda vegan olmam oldu.

Vegan olmamın sebebiyse tamamiyle duygusaldı, çünkü Almanya gümrüğünde evrakları eksik

hazırladığım için kedimi 3 ay süreyle hayvan barınağında karantinaya aldılar. O an, insanların hayatta kalmak adına domine ettiği dünyada başka bir canlı olmanın ne kadar zor olduğu ve hiç söz hakkının olmadığı gerçeğini, kafamı hızla duvara çarpmışçasına farkettim.

[Vegan olmak: Diyetimde herhangi bir hayvansal ürün bulunmuyor. Ne süt ve süt ürünleri, ne yumurta, ne bal, ne şeker, ne de et, tavuk ve balık.]

Açıkçası, ilk zamanlarda vegan olmak benim için pek de kolay değildi, en azından psikolojik olarak. Şöyle ki, özellikle dışarıda yemek yemeğe gittiğimizde öncelikle hasta muamelesi görmeye ve sonrasında da uzaylı gibi davranılmaya alışmam gerekti… En popüler sorular da genelde “ee ne yiyorsun?” ve “aa proteini nereden alıyorsun?” idi. Zamanla hepsine alıştım.

Ancak, 1 yıl sonrasında vegan diyetin sadece NE YEMEMEK olduğunu farkettim, ki bu da beni diyetimin biraz daha NE YEMELİYİM şeklinde genişlemesi gerektiği fikrine götürdü. Ve tabiki, “doğru soruyu sorarsan doğru cevabı alırsın” ilkeme uygun olarak Makrobiyotik Beslenme ile tanıştım. Amerika – Massachusetts – Becket’taki Kushi Enstitüsünde eğitimime bu yıl Nisan ayında başladım.

Kundalini Yoga ile ise, Esra Banguoğlu Oğut’tan 2013 – 2014 yıllarında 1 yıl süreyle aldığım koçluk seansları esnasında tanıştım ve aşık oldum. Esra ile egomla yeni bir ilişki yapılandırırken, Kundalini Yoga ruhuma ışık tuttuğum bir araç oldu.

Son olarak, Kundalini Yoga hocalık maceram esnasında yolumun kesiştiği sevgili arkadaşım Serap’ın bu keyifli sitesinde, özellikle benim hayat kalitemi arttıran beslenme detayları üzerine yazı yazmaya başlamanın heyecanını yaşadığımı belirtmek isterim. Umarım siz sevgili okurlarımız da aynı keyfi bizlerle paylaşacaktır. Görüşmek üzere…

#vegan #sağlıklıyaşam #sağlık #seçimler #farkındalık

Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri