Hayata ne kadar izin veriyoruz? - II


healthy.jpg

Neden kendimizi kötü hissederiz? Ne zaman oluşur ben başarısızım, beceriksizim, iyi hissetmiyorum duygusu ve tüm bu duygular gelip geçerken aklımızdan, beden buna ne tepki verir? Bedenimiz tüm düşüncelerimizin ve inançlarımızın aynası. Eğer onunla iletişim kurabilirsek bizimle sürekli konuştuğunu farkedebiliriz. Her hücremiz aklımızdan geçen her düşünceye, hissettiğimiz her duyguya duyarlıdır.

Mesela, fazla ve gereksiz sorumluluk almanın bel fıtığına, korunma ihtiyacının ve güvensizliğin aşırı kiloya, etrafınızda çok hazzetmediğiniz kişilerle çalışmanın ya da bulunmanın da sinüzite yelken açan durumlar olduğunu biliyor muydunuz? Tabiiki her korku ya da her suçluluk duygusu bir hastalığa sebep olacak şartlanması yapmamak lazım. Fakat iyi bilmek gerekir ki hayattan zevk alırken, her ana güvenirken, yaşadığımız hayatın her anının tadını çıkarıp onu onurlandırırken sağlıklı bir hayattan kaçamazsınız :)

Kendimin de deneyip sonuçlarını aldığım minik bir egzersizi paylaşmak istiyorum. Gerginlik gücümüzden çalan bir durumdur, bizi zayıf düşürür. Güvenli ve güçlü olmak için sakin ve dengeli olmak gerekir. Yani bedeni daha çok gevşetmek. İşe baş derimizden başlayalım. Baş derinizi gevşetin, kısa bir süre bunu hissedin gergin mi gevşek mi olduğunu çok rahat anlayacaksınız. Gevşeyen baş derisi güzel bir rahatlama sağlamıştır diye düşünüyorum. Eğer iyi geldiğini hissettiyseniz özellikle masa başında ya da stresli iş ortamlarında çalışan kişiler için baş derisini gevşetmek güzel bir egzersiz olabilir.

Söylenecekler tabi uzun, sağlıklı ve kaliteli yaşamanın da binlerce formülü var. Herkese ayrı uyacak olan da binlerce teknik. Dışardan birçok destek alabilirsiniz fakat desteklerin en büyüğü kendinize değer vermek, yaşadığınız her anı onaylamak (hata gibi görünenler de dahil) ve her anın mükemmel olduğunun farkına varmaktır. Sağlıklı bir hayatın değerini en çok sağlıklıyken anlamak güzel bir başlangıç olacak gibi görünüyor. Çok sevdiğim birinin sözüdür Biz dünyaya ruhaniliği deneyimlemeye gelmiş varlıklar değiliz, biz insan olmayı deneyimleyemeye gelmiş ruhsal varlıklarız.Y. Bhajan. Hata yapmak, suçluluk duymak, korkmak, huzursuz olmak ve öfkelenmek çok güzel ve çok normal duygular, hepsinin hayatımızı daha da güzelleştirmek için bir uyarı ve hayatın bir oyun olduğunu bildiğimiz sürece. Sevgiyle ve sağlıkla..

3.jpg

4.jpg
Untitled-1.jpg


Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri