Anne ve bebek için kalp meditasyonu


prenatal_yoga_baby_meditation_pregnant_-1.jpg

Meditasyon, birçok tanımının ötesinde zihni sakinleştirmek ve aynı anda etrafındaki tüm olayların farkında olabilmek demektir. Meditatif konumdayken dünyadan kopmayız, astral seyahatlere çıkmayız tam tersi tam olduğumuz yerde ve o anda olmanın keyfini süreriz sadece anda olarak, belki gözümüzün önüne ya da aklımıza gelen düşünceleri izleyerek. Bir kaç saniye bile o anı doya doya yaşamaktır aslında bize meditasyon sonrası kendimizi tarifsiz hissettiren.

Hamilelikte meditasyon iki kere özel ve mutlu hissettirir çünkü artık bir de bizim yediklerimizden beslenen, düşündüklerimizden etkilenen ve hissettiğimiz herşeyi hisseden bir parçamız vardır bedenimizde. Onun için yapabileceğimizin en mükemmeli belki de hergün hiçbirşey yapamıyorsak bile 10 dk meditasyon yapmak ve birkaç doğru nefes almak olabilir.

Hamilelikte yoga ve meditasyonu, değişen hormonlar bedendeki tüm akışı etkilediği için anneyi dengeye getirecek ve herşeyin yolunda olduğunu ona hatırlatacak bir alarm gibi düşünebiliriz. Bu sayede kalbi hissetmek, solunum ve dolaşım sistemlerini uyarmak annenin hem fiziksel durumuna destek olur hem de bebeğiyle arasındaki bağ kuvvetlenir. Aynı zamanda bebebeğe de masaj etkisi yapan MA mantrasıyla birlikte yapılan bir meditasyonu paylaşmak istiyorum sizlerle.

MA birçok anlamının yanısıra anne anlamına da gelir ve kalbi açan bir mantradır. Bu meditasyonla hem kendi yüksek benliğinizle hem de bebeğinizle olan iletişiminiz güçlenecek ve kalbinizin açıldığını, kapasitesinin arttığını farkedeceksiniz. Özellikle hamilelik sırasında 'M' sesiyle yapılan meditasyon, amniyo sıvısını titreştirmesi sebebiyle bebeğe de masaj etkisi yapmaktadır.

Meditasyonun yapılışı;

Dizlerinizin üzerine oturun. Gözlerinizi kapatın ve üçüncü göze odaklanın (iki kaş arasındaki bölüm). Yapacağınız her harekette ma mantrasını söyleyin, sadece bir nefeslik ma demek yeterlidir (mantrayı aynı zamanda bu linkten dinleyebilirsiniz). Her ma dendiğinde kollarınızı hareket ettirin, toplam dört hareket mevcuttur. 3, 5, 7 ve 11 dakika ideal zamanlamadır ama unutmamak gerekir ki her türlü meditasyon ya da yoga hareketi hamilelikte yapılıyorsa rahat hissedilmediği an bırakılmalıdır.

1. MA Kollarınızı açın

2. MA Kollarınızı kalbinize koyun

3. MA Kollarınızı açın

4. MA Kollarınızı bebeğinizin üzerine koyun

Untitled-1 copy (1).jpg

Başlarken ve bitirirken kendinizi ve bebeğinizi ne kadar sevdiğinizi kendinize ve ona hatırlatmayı unutmayın.

photograph - http://mogacharlotte.com/prenatal-yoga-moga/


Son Yazılar
Arşiv
Etiketler
Henüz etiket yok.
Sosyal Medya
  • Google+ Temiz Gri
  • LinkedIn temiz gri
  • Pinterest Temiz Gri
  • Instagram Temiz Gri
  • Twitter Temiz Gri
  • Facebook Temiz Gri