KUNDALİNİ YOGA

BİR DİN DEĞİLDİR.

O, UYANIŞTA OLAN BİR KİŞİNİN MÜKEMMELLİĞİNİ

DENEYİMLEDİĞİ BİR UYGULAMADIR.

KUNDALİNİ YOGA

YOGİ BHAJAN

Kundalini yoga, bir farkındalık yogasıdır. Temeli 5000 yıl öncelere dayanan bir yoga tekniğidir. O dönem Hindistan'da çok hoş görülmese de Yogi Bhajan bu tekniği herkesin öğrenmeye hakkı var deyip 1969 yılında batıya öğretmek amacıyla Amerika’ya getirmiştir ve şu an dünyanın hemen her ülkesinde uygulanır hale gelmiştir. Daha fazla bilgi için http://www.3ho.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kundalini yoga, ruhu deneyimlemek için tasarlanmış çok güçlü bir araçtır. Kundalini enerjisi omurganın en alt kısmında bulunan bir enerjidir ve bedenin enerji merkezleri olan çakralar üzerinden yükselmesiyle her bir çakrada hızlı ve köklü arınmayı, blokajlardan özgürleşmeyi sağlar.

 

Kundalini Yoga, birçok bedensel rahatsızlığın tedavisinde önemli bir rol oynar. Tıp bilimi yerine kullanılmaz fakat birçok rahatsızlığın iyileşme sürecinde destek amaçlı tercih edilen bir yöntemdir. Düzenli yapıldığında hormonların daha dengeli çalışması, sinir sistemi, zihin dengeleme(pozitif ve negatif zihin dengesi), sindirim sistemi, bağırsaklar, omurga esnekliği, eklemler, DNA, bağışıklık sistemi, nefes, ciğerler, kan dolaşımı, günlük hayatın daha enerjik geçmesi  gibi birçok bedensel faydasının yanında, ruhsal farkındalık, olayları daha kolay anlama ve çözebilme yeteneği, zihinsel kapasitede artış, kendimiz ve çevremizle olan iletişimin güçlenmesi, hayatımızda bolluk ve bereket yaratmak gibi birçok zihinsel, bedensel ve ruhsal getirileri mevcuttur. Bu teknoloji kanı saflaştıran; nefes, mudra,göz odağı, mantra, vücut kilitleri ve duruşlarla desteklenen hassas ve bilinçli bir sistemdir.

 

Kundalini Yogada kriyalar (yoga setleri,duruşları), mantra, mudra, beden kilitleri, meditasyon gibi bileşenler vardır. Kriya, yapıldığında birtakım etkileri olan, hareketler anlamına gelmektedir. Her kriyanın mutlaka önerilen zaman dilimi içinde yapılması uygundur bunlar aynı zamanda meditasyon da olabilir.

 

Kundalini Yoga'da her set veya meditasyonu en az 40 gün süreyle yapmak önerilir, çünkü birşeyi 40 gün yapmak bedenimizin o hareketi alışkanlık olarak algılaması için uygulanmaktadır. 40 günlük süreç içerisinde bir gün yapmamış olmak bedenin, zihnin ve ruhun o disiplini anlayabilmesi için başa dönmeyi gerektirmektedir. Aradaki farkı anlamak için seti ya da meditasyonu araya günler koyarak ve 40 gün düzenli yaparak anlayabilirsiniz.

120 gün boyunca düzenli yapmak, setin veya meditasyonun gerçek, elle tutulur sonuçlarını görmek için uygulanır.

1000 gün kesintisiz yapmak ise artık o hareketin master ı olmuşsunuz anlamına gelmektedir. 

 

Kundalini yoga, doğasında 'Gerçek benim öz kimliğimdir' diyerek hem kendi uyanışımızı gerçekleştirmemizde hem de tüm sevdiklerimizle bağlarımızın güçlenmesinde, genç kalmamızda, güçlü bir bağışıklık sistemimizin olmasında bize rehberlik eden bir yöntemdir.

 

Kundalini Yoga'da en önemli şey deneyimdir. Bu, doğrudan kalbinize ulaşır. Hiç bir bilgi kendi deneyiminizin yerini tutamaz. Zihniniz kelimeleri kabul edebilir ya da etmeyebilir, ama bilinç sadece kelimeleri kabul etmeyecektir.

Yogi Bhajan

 

Kundalini Yoga bir din değildir.  

Kundalini Yoga teknolojisini uygulamak ruhu canlandırır, iç organlara ve beyine olumlu etkileri vardır. Bu herkes için geçerlidir. Kundalini Yoga evrenseldir ve mezhep farkı gözetmez.

 

Kundalini Yoga günümüz stresli yaşamının zorluklarında hayatı yönetmek ve zorluklarla başa çıkmak için mükemmel bir yoldur.

 

Kundalini deneyimi derin bir nefesle bu dünyadan uzaklaşıp transa girmek demek değildir. Bu, gerçekliğinize ve size uyumlu, daha verimli hareket edebileceğiniz geniş bir vizyon ve hassasiyet verir.

Yogi Bhajan