HAMİLELİĞİN

 

ÖĞRENİLDİĞİ GÜNDEN

 

SON GÜNE KADAR VE

 

DOĞUM SONRASI

 

BEBEĞİN DE 

 

KATILIMIYLA 

 

YOGA YAPILABİLİR.

 

 

 

HAMİLE YOGASI

HAMİLE YOGASI (PRENATAL YOGA)

 

Hamileyken Kendinize ve Bebeğinize Verebileceğiniz En Güzel Hediye Hamile Yogası

 

Prenatal yoga, annenin ve bebeğin hamilelik boyunca o dönemden maksimum fayda sağlaması için gereklidir. Doğru nefes almak, kasları ve omurgayı daha esnek bir hale getirmek, hamilelik süresince oluşan oluşabilecek olan ekstrem durumlara karşı hazırlıklı, bilinçli olmak hatta bu durumları ortadan kaldırmak ve doğum anında anne ile bebeğin çok daha uyumlu bir şekilde çalışmalarını sağlamak için genel olarak bilinenden çok daha fazla önemlidir. Bu çok özel dönemlerinde bedenlerindeki fiziksel değişimler ve rahatsızlık hissi nedeniyle tüm hamileler bir arayış içindedir. 

 

İçinizde gün be gün büyüyen bebeğinizle değişen vücudunuza esneklik kazandırmak, derin nefelerinizle bebeğinizin aldığı oksijen miktarını arttırmak, ağrısız, krampsız bir hamilelik  ve doğum  için hamile yogası keyfini mutlaka yaşamalısınız.

 

 

Hamile yogası neleri içerir?

 

- Nefes,  pranayama teknikleri anne ve bebeğe gerekli oksijen taşıyarak onların yaşam enerjisini arttırır.

 

- Yoga hareketleri (asanalar), annenin bedenini doğuma hazırlayan çeşitli hareketleri içerir, anne ve bebek arasındaki hareketsel koordinasyonu düzenler.

 

- Mudralar bandalar salgı bezleri üzerinde büyük etkiye sahiptir.

 

- Meditasyon, annenin hamilelik boyunca farkındalığını arttırır, kendisiyle ve bebeğiyle ihtiyacı olan iletişimi kurmasını sağlar. Kendisini keşfetmesinde vazgeçilmez bir yolculuktur.

 

- Derin Gevşeme, hamilelik sırasında ve doğum için fiziksel ve ruhsal gevşeme için harika bir yoldur. Gevşeme bu sürecin en önemli adımlarından biridir. 

 

- Mantralar, düşünceleri özgürleştirmek için kullanılan seslerdir. Mantralarla bilinçaltımızda kontrol edemediğimiz negatif düşüncelerden özgürleşmek için ses yoluyla yeni bir titreşim yaratırız. Herşeyin bir titreşim olduğu evrende anne ve bebeğin bundan etkilenmemesi mümkün değildir ve bu yüzden mantralar anne ve bebek için tek başına bile mükemmel bir tekniktir. 

 

Neden hamile yogası yapmalısınız?

 

– Sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik geçirmek, büyüyen bebeğinizle değişen vücudunuza esneklik kazandırmak, ağrısız, krampsız bir bedene sahip olmak için

 

– Egzersizlerle kan dolaşımınızı artırarak bebeğinizin daha iyi beslenmesini ve gelişmesini sağlamak için 

 

– Nefes farkındalığıyla bebeğinize ve kendinize daha çok oksijen taşımak

 

– Derin gevşeme ile ruhsal olarak rahatlamak ve tüm kaslarınızın dinlenmesini sağlamak için

 

– Meditasyonlar sayesinde bebeğinizle duygusal bağınızı kuvvetlendirmek, korku ve endişelerinizi gidermek için hamilelik yogası tercih edebileceğiniz bir yöntemdir.

 

Hamile yogasının normal doğuma katkıları

 

– Normal doğumda başrol oynayan nefesleri öğrenmek

 

– Bedeninizi esneterek doğuma hazırlamak

 

– Kaslarınızın ve eklemlerinizin farkında olmayı ve onları yönetmeyi öğrenmek

 

– Derin gevşemeyi öğrenerek doğum esnasında rahatlamak ve kendinizi akışa bırakmayı bilmek

 

Sadece kendinize ve bebeğinize ayıracağınız bu saatler hem bedeninize, hem ruhunuza hem de bebeğinize çok iyi gelecek. İster normal ister sezeryan doğum planlayın, hamile yogasını sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek için harika bir yöntemdir.

 

 

Hamilelik sonrası (postpartum) yoga  neden önemlidir?

 

 

Hamilelikte öğrenilen yoganın doğumdan sonra da anneye destek olması için önemli bir yoldur.

Anne ve bebek arasındaki iletişimi güçlendirir, aynı zamanda annenin kendi ruhu ve bedeniyle olan iletişimini de güçlendirir.

Annenin hamilelikte oluşan bedensel değişikliklerini eski haline getirmesi için ve bu süreci yadırgamaması için hem fiziksel hem ruhsal olarak destek sağlar.